Teraborsuk
je formácia hudobníkov hrajúca folk-rockovú hudbu, ktorá v roku 2009 vstúpila na hudobnú scénu pod názvom DYNAMIX s cieľom pôsobiť na rôznych verejných aj súkromných eventoch. Postupnou popularitou a dosahmi na zahraničie však kapela narazila na komplikácie v digitálnych službách kvôli rovnakému názvu s inými interpretmi. Kapela sa rozhodla zmeniť názov a to z pôvodného Dynamix na Teraborsuk.
História
Začiatky (2009 – 2012)
Kapela vznikla v Prešove v roku 2009 a založil ju akordeonista (vtedy hlavne klávesák) Tomáš Smrek. Postupne sa k nemu pridali Ladislav Balucha na bicie, Matúš Fecko, ktorý hral na gitaru a krátku chvíľu Patrik Regec., ktorého neskôr nahradil Martin Čerkala (vtedy hral klávesy). Po krátkej dobe, Dynamix nabral na popularite na východnom slovensku a bol súčasťou podujatí, ktoré boli neraz kapacitne naplnené. Asi po roku Martin Čerkala z kapely odišiel a nahradil ho huslista a saxofonista Anton Lipták. V tejto štvorčlennej formácii v roku 2012 nahrali svoj prvý album s názvom Pijme chlopci. CD nahrávali v Bardejove v štúdiu VideoRohaľ. Sám majiteľ štúdia pán Vladimír Roháľ ho pokrstil v spoločne s kapelou v septembri toho istého roku.
2012 – 2017
Po pár mesiacoch od krstu prvého albumu z kapely odišiel Anton Lipták a nahradil ho saxofonista Ján Bak. Matúš Fecko presedlal na klávesy. Nasledoval ďalší album s názvom Mal ja frajirečku, ktorý vyšiel v roku 2014, kde sa autorsky angažoval Ján Bak ale aj Tomáš Smrek. V tomto období sa nič zásadnejšie nestalo, kapela fungovala ako hodinky, záujem bol, čo značí aj vybookovaný kalendár až na 2 roky dopredu.
Zlomové obdobie (2017 – 2019)
V roku 2019 pomaly začal zo zabehnutej zostavy vypadávať bubeník Ladislav Balucha, ktorého na pár akciách začal zaskakovať (neskôr úplne nahradil) Ján Papcun. V tomto období sa začalo v kapele špekulovať o jej pokračovaní. Takmer všetci členovia kapely pocítili stratu motivácie pracovať. Začali uvažovať ako kapelu nasmerovať so súkromných akcií (svadby, plesy, rodinné oslavy a pod.) na verejné väčšie pódia. Po ťažkých debatách došlo k nasledujúcim zmenám. V roku 2019 sa do kapely opäť vrátil Martin Čerkala na basgitaru aj ako hlavný spevák. Martin je rusín, čo je cítiť aj počuť v jeho speve, ale aj temperamente. V tom istom roku do kapely nastúpil Michal Balucha na elektrickú gitaru. Michal od začiatku inklinoval k tvrdšej muzike a preto doniesol do kapely závan punku a rocku.
Kapela okrem hudobného obsadenia zmenila aj výzor. Tesilové nohavice vymenili za rifle a poltopánky za Converse. Od tohto obdobia začínajú vnímať väčšiu pozornosť aj na sociálnych sieťach.
V marci 2019 kapela vydala svoj prvý singel Kráľ Tatier aj s videoklipom, ktorý sa natáčal pod vrcholmi Tatier a na Šarišskom hrade. Išlo o prvý počin, ktorým kapela dala fanúšikom signál, že sa kapela rozhodla uberať iným smerom.
V júni 2019 vydávajú svoj nový song s názvom Vysnívaná Láska, ku ktorej sa videoklip natáčal v Košiciach počas Majstrovstiev sveta v hokeji.
V tom istom roku odchádza z kapely Matúš Fecko. V kapele ostáva 5 členov. Poslednú svadobnú hostinu ako svadobná kapela odohrali v jeseni 2019 a ukončili tak 10 ročnú cestu s nálepkou “svadobná kapela”.
Prerod kapely (2019 – 2023)
V decembri 2019 začalo nahrávanie albumu Tri Šibeničky, ktorý bol mal byť zvukom aj aranžmánmi na vyššej úrovni ako predošlé albumy. CD sa nahrávalo v Spišskej Novej Vsi v Recording Studio 11.11 u producenta Pavla Fecíka. Na albume sa nachádzalo 12 skladieb a spolupracovali na ňom s rôznymi a rôznorodými umelcami. Kapela bola naštartovaná a motivovaná predstaviť album na pódiách, ale zastavil ich pandémia COVID-19 a stihli odohrať len pár koncertov.
V marci 2020 vypustila lastovičku v podobe videoklipu ku skladbe Tri Šibeničky. Doteraz je v kapele považovaná za najvydarenejšiu skladbu. Išlo o autorskú skladbu Jána Baka. Natáčalo sa Skanzene v Bardejovských kúpeľoch a na Tomášovskom výhľade.
V júli 2020 zasa vyšiel videoklip ku skladbe Diskotéka, ktorý zaplavil internet. Ide doteraz o najpočúvanejšiu a najprehrávanejšiu skladbu v rámci fungovania kapely (17 mil. pozretí na YouTube – január 2024). Práve táto skladba posunula kapelu medzi širšie publikum a aj do zahraničia, hlavne Poľsko, Česko, Ukrajina, Rusko ale aj veľa iných.
V decembri 2020 kapela spracovala slovenskú ľudovú pieseň Kriačok Ľalijovij a natočila k nej tiež videoklip.
V máji 2021 vyšiel singel Dobre Sa Mám, ktorý bol úplnou novinkou a dával predzvesť k novému albumu, ktorý kapela začala chystať.
V novemberi 2021 skupina spracovala staršiu rusínsku ľudovú pieseň Hori dražka a vydala ju spolu s videoklipom. V tejto skladbe po prvýkrát využili aj kompletnú dychovú sekciu (okrem saxofónu aj trúbka a trombón).
O mesiac na to potešili fanúšikov vianočnou skladbou Poďme Všetci, natočenú priamo v nahrávacom štúdiu, kde vznikal posledný album Tri Šibeničky.
Singel Oj Chmeľu vyšiel v marci 2022. Klip ku skladbe, ktorý natočili vo Vysokých Tatrách je všetko, len nie konvenčný. Snažili sa namiešať dokonalý drink z ľudovej kultúry, modernej reality a chytľavej melódie.
Vojna na Ukrajine vyhnala z krajiny aj speváčku Anastasiu Matveeva (MaRiA) a prišla k nám na Slovensko. Slovo dalo slovo a vznikla naša spoločná skladba, resp. spracovanie ukrajinskej skladby Cvite Teren. Išlo vôbec o prvú nahrávku v akustickom znení a zaujímavosťou aj je, že celá skladba bola nahraná naživo v Antošovskom vrchu v Ždiari. Z tejto nahrávky vznikol aj videoklip.
Nová značka Teraborsuk (2023 – súčasnosť)
Rok 2023 bol pre kapely ťažký, keďže neustále problémy s ich názvom Dynamix museli začať riešiť. V januári 2023 spoločne s firmou GoBigName, Michalom Pastierom osobne, ale aj s niekoľkými právnikmi hľadali riešenie, ako z tejto situácie von. Keďže na pôvodný názov Dynamix nebolo takmer nemožné zabezpečiť ochrannú známku, podujali sa zmeniť kompletne názov kapely. A tak vznikol TERABORSUK. Zadanie bolo vytvoriť nám niečo jedinečné, chytľavé s emóciou a niečo s východniarskym podtónom (Borsuk je vo východoslovenskom dialekte jazvec).
V máji 2023 kapela vydala nový album pod názvom Dobre Sa Mám, podobne ako je pieseň z roku 2021, ktorá je tiež na albume. Na albume je 12 piesni, rusínskych, ukrajinských ale aj autorských slovenských, kde sa textársky vyhral bubeník Ján Papcun. Čo sa týka aranžmánov v prevažnej miere na nich pracoval Tomáš Smrek v spolupráci s producentom Pavlom Fecíkom.
V tom istom mesiaci kapela vydala aj prvý videoklip ku skladbe Tancuj. Natáčanie na letisku so športovými lietadlami, hasičmi, špeciálnymi efektami, vrakmi niekoľkých áut bol za doterajšie obdobie najdrahší videoklip s najväčšou výpravou a počtom ľudí na pľaci.
Teraborsuk sa poprvýkrát ocitol na televíznych obrazovkách v rannej relácii Teleráno na TV Markíza, zahrali si väčšie podujatia a prvýkrát vycestovali za koncertom aj do susedného Poľska. Kapela si vymyslela vlastné jedinečné teplákové outfity žltej farby, ktoré ich definujú.
V júni 2023 chlapci vyslali na Youtube ďalší videoklip ku skladbe Ruky Hore. Ak ten predtým bol najdrahší, tak tomuto nechýbal adrenalín. Crossové motorky, cestné motorky, driftery a to všetko za pomoci hasičov. Perličkou, aj keď smutnou, je to, že pri natáčaní sa zranila jedna motorkárka, ktorá si zlomila kľúčnu kosť a museli ju transportovať do nemocnice.
Kľúčovým momentom v roku 2023 bola udalosť krstu oboch albumov, Tri Šibeničky a Dobre Sa Mám. Koncert sa konal v Prešove v takmer vypredanej M Aréne. Albumy pokrstil a krstným otcom sa stal Juraj Čurný. Pri príležitosti krstu boli členom kapely odovzdané platinové platne za predaje albumu Tri Šibeničky a zlaté platne za album Dobre Sa Mám.
V októbri kapela taktiež vydala ďalší videoklip ku skladbe Liubliu Hrycia, ktorý natáčali v spolupráci s Čerkošami.
O mesiac neskôr vydali vtipný one-take videoklip ku skladbe Tej Roboty ešte s predošlého albumu.
V decembri sa chlapcom podaril cenný počin a to nahrať vianočnú skladbu s archimandritom Jaroslavom Lajčiakom z košickej eparchie. Ide o a-capella prevedenie skladby Neplač Rachile.
K tomu všetkému kapela Teraborsuk rozbehla vlastné podcasty pod názvom Teraborsuk Podcast, kde si pozývajú zaujímavých hostí, kamarátov, kolegov z branže.
2024
Na začiatku roka kapela rozšírila svoje členské obsadenie o Anastasiu Matveevu, ktorá už v minulosti nahrala s kapelou skladbu Cvite Teren. Nasťa ako ju v kapele volajú priniesla do kolektívu profesionalitu a nový zvuk v podobe jej nezameniteľného hlasového prejavu.
V tom istom čase vznikla aj nová skladba s poľským interprétom Rompeyom s názvom Keby Bolo Keby polský ekv. Na Weselu. Skladba spolu s videoklipom vyšla koncom marca. Čo sa tyká klipu, natáčali sme s vyše 40 členným obsadením profesionálnych hercov z prešoveského aj košického divadla, tanečníkov z PUĽSu, osvetľovačov, zvukárov a tak ďalej. To všetko sa udialo v kultúrnom dome v Kamenici pri Sabinove.
… históriu priebežne dopisujeme… 🙂